Komary i muchy są uciążliwe w pomieszczeniach

Owady są w stanie zobaczyć promieniowanie ultrafioletowe UV.

Owady często przyciągają źródła światła, które emitują duże ilości promieniowania UV, dlatego opracowano urządzenia wykorzystujące to zachowanie, takie jak pułapki świetlne i elektryczne urządzenia takie jak lampa owadobójcza. Oczekuje się, że przyszły rozwój i wykorzystanie nowych źródeł światła, takich jak diody elektroluminescencyjne, będzie promować zintegrowane zwalczanie owadów.

Komary i muchy są uciążliwe w pomieszczeniach

Skuteczne zwalczanie owadów latających zapewni lampa owadobójcza

Powszechnie wiadomo, że w nocy owady lecą w kierunku latarni ulicznych lub innego źródła oświetlenia zewnętrznego. To wrodzone zachowanie stało się podstawą zaprojektowania elektrycznych lamp owadobójczych. Lampy te są wyposażone w świetlówki emitujące promieniowanie UV, dlatego skutecznie przyciągają owady, takie jak ćmy, muchy, osy, komary i inne latające insekty i zapobiegają przedostawaniu się ich do szklarni, sklepów, lokali gastronomicznych, domów oraz biur.

W ostatnich latach pojawiło się duże zainteresowanie technologią zwalczania szkodników, która wykorzystuje reakcje owadów na światło jako ekologiczną formę zwalczania insektów, która nie wykorzystuje syntetycznych pestycydów czy innych środków chemicznych. Owady latające, takie jak muchy, osy, ćmy, komary, muszki owocowe są klasyfikowane jako szkodniki. Nie tylko mogą wtedy trafić do żywności, ale także przenoszą brud i bakterie, które mogą być szkodliwe dla ludzi, jeśli zostaną przeniesione do żywności. Z tego powodu takie owady muszą być trzymane z dala od przedsiębiorstw spożywczych poprzez właściwe zaprojektowanie i wykonanie budynku oraz eksploatację zgodnie z dobrymi standardami higieny, muszą być również kontrolowane wewnątrz budynków.

Owady wlatują przez drzwi wejściowe, okna, czy podczas dostaw, a jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się szkodliwych insektów jest lampa owadobójcza. Działa ona w prosty sposób emitując niewidoczne promieniowanie UV, które wabi owady do wnętrza lampy, gdzie są one szybko zabijane. W ten sposób owady nie dostaną się do żywności oraz nie będą stanowiły zagrożenia dla człowieka.