Numer EORI – podstawowe informacje

Obecnie na rynku działalność prowadzi wiele firm, które specjalizują się w wykonywaniu różnych zleceń czy też w handlu wymagającym przewozu towarów pomiędzy różnymi państwami.

W wielu przypadkach jest to związane z transportem poza Unię Europejską, a także z importem do UE z krajów leżących poza wspólnotą. W przypadku takiego transportu poza Unią Europejską, konieczne jest załatwianie wielu różnych, istotnych formalności. Między innymi potrzebne jest wyrobienie i korzystanie ze specjalnego numeru EORI. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat.

Numer EORI – podstawowe informacje

Podstawowe informacje na temat numeru EORI

EORI to specjalny numer znajdujący się w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Jego głównym przeznaczeniem jest skuteczna identyfikacja przedsiębiorców w kontaktach i procedurach obejmujących organy celne na obszarze UE. Firma powinna posiadać tylko jeden numer EORI, a jego brak sprawia, że import i eksport towarów jest niemożliwy. Trzeba dodać, że posiadanie numeru EORI dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw. Innymi słowy, nie muszą go posiadać osoby prywatne przewożące towary do UE do własnego użytku.

Sama budowa numeru EORI nie jest zbyt skomplikowana. W przypadku podmiotów krajowych, jego pierwsza część obejmuje litery PL, następnym elementem jest numer NIP oraz ciąg pięciu zer (do 17 znaków). Jeśli mamy do czynienia z podmiotami spoza Unii Europejskiej, numer ten składa się z liter PL, po których następuje ciąg 14 cyfr zakończonych znakiem Z. Samo uzyskanie tego numeru jest możliwe dzięki złożeniu elektronicznego wniosku zgłoszeniowego w platformie PUESC.

Załatwianie formalności powiązanych z uzyskiwaniem numeru identyfikacyjnego EORI wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na wiele różnych, istotnych spraw. Nie każdy posiada doświadczenie oraz wiedzę w tym temacie. W takiej sytuacji dobrze jest zasięgnąć porad i informacji dostępnych w Internecie, na przykład na stronie https://daumanlogistics.pl/co-to-jest-numer-eori/. Można również zdecydować się na usługi porządnych agencji celnych udzielających fachowego wsparcia formalnego.