Herbicydy do zbóż ozimych – działanie

Żadna inna metoda zwalczania chwastów nie przynosi tak skutecznych rezultatów, jak ma to miejsce w przypadku herbicydów.

Mechaniczne zwalczanie chwastów nie jest dobrym pomysłem, bo wiele z uszkodzonych chwastów po prostu rozsieje się w najbliższej okolicy, a to będzie skutkowało tylko większymi problemami w ich pokonaniu. Jeżeli chcemy, żeby chwasty zostały usunięte w całości lub przynajmniej w takim zakresie, by jak najmniej oddziaływały na nasze zboża, to trzeba wykonać oprysk i tutaj szczególnie ważne jest, by był on właściwie dobrany do rodzaju naszych upraw. Herbicydy działają w taki sposób, że niszczą tylko i wyłącznie określone gatunki chwastów, inne pozostawiając nietknięte. Najlepszym pomysłem jest zastosowanie herbicydów o jak największym spektrum działania. Herbicydy do zbóż ozimych są dostępne w opakowaniach o różnej pojemności, więc można je łatwo dobrać w zależności od wielkości naszej uprawy.
Herbicydy do zbóż ozimych – działanie

Jak działają herbicydy do zbóż ozimych?

Herbicydy wykazują działanie wgłębne i działają też powierzchniowo. Doprowadza to do oparzenia poszczególnych roślin i chwasty zamierają, gdyż zablokowany jest w nich transport wody lub składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W każdym przypadku taki herbicyd ma nieco inny skład i trzeba go dostosować do naszych oczekiwań. Wybór musi być podyktowany przeważającymi rodzajami chwastów występujących w uprawach. Herbicydy wykazują zwykle bardzo szybkie działanie. Często po jednym lub dwóch dniach chwasty zostają w większości uszkodzone bądź całkowicie zniszczone. Żeby jednak osiągnąć prawidłowy rezultat, trzeba wykonać oprysk w odpowiednich warunkach. Dzień powinien być pochmurny lub tylko delikatnie słoneczny i bezdeszczowy. Lepiej też unikać oprysków w bardzo gorące dni, także podczas opadów deszczu, które zmyją oprysk z chwastów. Przed wykonaniem oprysku warto sprawdzić pogodę, by deszcz nie padał przynajmniej przez kolejne 24 godziny. Jeśli herbicydy do zbóż ozimych zostaną zastosowane w taki właśnie sposób, to ich działanie powinno być bardzo skuteczne.