Jaki materiał warto wybrać na podłogę

Najpopularniejszymi rodzajami płytek na naszych podłogach jest obecnie gres oraz terakota, materiały te nieco się od siebie różnią.

Płytki terakotowe najczęściej są dodatkowo szkliwione, podobnie jak płytki gresowe, płytka z terakoty powstaje poprzez proces wypalenia oczyszczonej gliny. Natomiast gres produkowany jest z kamionki, skaleni, różnych mieszanek, które sprawiają, iż jest bardzo wytrzymały, nadaje się do zastosowania na zewnątrz, podobnie terakotę często stosuje się także na balkonach. Najczęściej jest to materiał podłogowy, jednak często zarówno terakotę, jak i gres, stosuje się także na ścianach.

Jaki materiał warto wybrać na podłogę

Elegancka podłoga z terakoty

Zaletą terakoty oraz gresu jest niska nasiąkliwość, zatem płytki z tych materiałów dobrze sprawdzają się w łazience, w kuchni czy też w przedpokoju, gdzie czasem wnosimy wodę czy też śnieg. W przypadku płytek podłogowych do łazienki określa się ich nasiąkliwość, powinna być niższa niż 3%, często tego rodzaju informacje znajdziemy na pudełku. Dodatkowo płytka powinna być odporna na ścieranie, odporna na zarysowania i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dobrym pomysłem jest zakup płytek w gatunku pierwszym, możemy spotkać często płytki rektyfikowane, czyli w odpowiedni sposób docięte tak, aby cała partia w pudełku posiadała taką samą wielkość, posiadała równe brzegi, co umożliwia zmniejszenie grubości fugi. To sprawi, iż nasza podłoga czy też ściana będzie bardziej jednolita.

Dużą popularnością cieszą się obecnie płytki imitujące drewno, jeżeli posiadamy w salonie drewnianą podłogę, wówczas możemy połączyć ją z płytkami imitującymi drewno w naszej łazience, kuchni czy też przedpokoju. Możemy wykorzystać płytki terakotowe, które dodatkowo będą zabezpieczone warstwą szkliwa. Obecnie dostępne są płytki, które imitują drewno, do złudzenia przypominają drewnianą podłogę, mogą być to dłuższe płytki, które będą naśladowały deskę, będą posiadały sęki, rysunek drewna, który będzie na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia. Dostępne są płytki jaśniejsze i ciemne, może być to imitacja olchy, dębu, różnych gatunków drewna, które najczęściej stosowane jest na naszych podłogach.

Ciekawym pomysłem, jeżeli poszukujemy ciemnej płytki imitujące drewno, jest Tarima Meranti, jest to płytka terakotowa pierwszego gatunku, możemy wybrać płytki o wielkości 20,5 x 61,5 cm, jak również płytkę 24 x 95 cm, dostępne są na stronie https://e-plytki.eu/pl/c/TARIMA-MERANTI/7581. Podłoga z płytek imitujących drewno posiada wiele zalet, możemy łatwiej doczyścić ją niż parkiet czy też deskę, dodatkowo nie wymaga cyklinowania czy też ponownego lakierowania, będzie służyła nam przez wiele lat.