Na czym polega druk 3D?

Druk 3D jest sposobem na pozyskanie produktów bez konieczności wykonywania szablonów, obróbki metalu czy też innych materiałów.

W tym przypadku korzystamy z projektu w wersji elektronicznej przygotowanej w oprogramowaniu typu CAD. Dzięki temu możemy drukowanie rozpocząć natychmiast po wgraniu oprogramowania, jest to technologia polegająca na nakładaniu do siebie kolejnych warstw różnego rodzaju materiałów. Są to materiały płynne lub też sproszkowane które mogą być roztopione pod wpływem ciepła, lasera. Wykorzystuje się także dwa półprodukty które będą włączyły się w czasie aplikacji.

Na czym polega druk 3D?

W jaki sposób powstają przedmioty w drukarkach 3D?

Możemy wykorzystać technikę polegająca na nakładaniu sproszkowanego materiału, następnie kierowany jest na proszek laser, pod wpływem podgrzania topi się łącząc się z poprzednimi warstwami. Innym sposobem jest przygotowanie dwóch związków, jest to materiał oraz utwardzacz które będą włączyły się podczas aplikacji. W ten sposób uzyskujemy bardzo trwałą powierzchnię, tego rodzaju technologia sprawdza się wszędzie tam gdzie potrzebujemy uzyskać produkty wysokiej jakości. W niektórych maszynach i urządzeniach może występować wysoka temperatura, wykorzystywane mogą być także środki niebezpieczne, zasady czy też kwasy. Dlatego też poszukuje się trwałych rozwiązań które można zastosować w technice druku 3D.

W druku 3D mogą być wykorzystywane różne materiały, obecnie druk z metalu jest coraz bardziej powszechny, powstają nowoczesne urządzenia które pozwalają na przygotowanie wielu przedmiotów metalowych za pomocą druku 3D. Oczywiście bardzo popularne są także różnego rodzaju kompozyty, nylon czy też włókna termoplastyczne. Mogą być materiały wzmocnione za pomocą węgla, dzięki czemu zyskują większą trwałość. Często stosowane są także materiały wysokowydajne, które posiadają wysokie parametry użytkowe, zatem możemy stosować je przykładowo w branży spożywczej, chemicznej czy też farmaceutycznej. Powstają także coraz bardziej nowoczesne maszyny które pozwalają na szybsze utwardzanie powierzchni, dzięki czemu cały proces druku 3D został znacznie przyśpieszony.

Coraz więcej firm oferuje obecnie druk 3d na zamówienie, nie musimy zatem posiadać własnej drukarki aby stworzyć prototyp czy też pozyskać część która nie jest dostępna w sprzedaży. Można wybrać różne rodzaje wykończenia materiałów, można wykorzystać technologie takie jak prasowanie izostatyczne na gorąco, które zwiększy ochronę przed wilgocią, sprawi, że będą to produkty wodoodporne.