Jaką funkcję spełnia podkład pod podłogą z paneli

Jeśli chodzi o podłogi montowane w systemie pływającym, czyli nie przytwierdzane do podłoża, to o właściwościach, parametrach i komforcie użytkowania decyduje zarówno deska czy panel, jak i to, na czym podłoga jest położona.

Dzięki odpowiednio dobranemu podkładowi zapewniamy swego rodzaju podstawę pomiędzy panelami a podłożem. Podkład nie tylko chroni podłogę, ale także poprawia jej właściwości użytkowe. Nawet wysokiej jakości podłoga może pokazać wszystkie swoje zalety tylko wtedy, gdy zastosujemy odpowiedni podkład.

Jaką funkcję spełnia podkład pod podłogą z paneli

Jak dobrać właściwy rodzaj podkładu do podłogi

Podkład musi spełniać ważne funkcje, ponieważ jest podstawą profesjonalnego montażu podłogi z paneli czy desek. Dobrej jakości podkład niweluje wszelkie nierówności w podłożu, co odciąża połączenie blokujące paneli, chroni również podłogę przed codziennym użytkowaniem, chodzeniem czy przeciążeniem powodowanym przez ciężkie meble. Podkład może zapewniać skuteczną izolację przed wilgocią, wycisza odgłosy kroków w pomieszczeniu oraz zapewnia dodatkową izolację akustyczną, gdy dźwięk przenika przez podłoże.

Kupując nawet najlepsze i najdroższe panele podłogowe, nie uzyskasz pożądanego efektu, jeśli nie zadbasz o odpowiedni podkład i nie zastosujesz się do zasad zawartych w instrukcjach producentów paneli podczas montażu. Dobrze zamontowane panele i dobry podkład gwarantują komfort użytkowania podłogi każdego dnia. Możemy rozważyć zastosowanie podkładów ze zintegrowaną folią paroizolacyjną 2 w 1 lub podkładów 3 w 1, które oprócz zintegrowanej folii paroizolacyjnej posiadają również warstwę samoprzylepną, dzięki której łatwiej jest połączyć podkład.

Całą gamę podkładów można podzielić na dwie grupy, podkłady pod panele laminowane i płytę wielowarstwową, a także podkłady pod panele winylowe. Obie grupy podkładów muszą oczywiście spełniać wymagania normy europejskiej EN 16354, która ściśle określa, jakie testy i parametry musi spełnić produkt, aby chronić nasze podłogi i nosić miano podkładu. Więcej informacji na temat wyboru podkładu do podłogi znajdziesz na stronie https://small-biznes.pl/jaki-podklad-pod-panele-i-podlogi-poznaj-zasady-wyboru/. Przed ułożeniem podłogi należy zastosować podkład odpowiedni do pomieszczenia. Podkład poprawia komfort użytkowania podłogi i zwiększa jej trwałość. Dodatkowo może również pełnić określoną funkcję.