Czy woda może się przeterminować? Jak ją przechowywać? Sprawdź!

Jak przechowywać wodę pitną? Czy woda z plastiku jest zdrowa? – coraz częściej zadajemy sobie takie pytania. Nic dziwnego. Dotyczą najważniejszego elementu naszego odżywiania, składnika odpowiadającego za wiele procesów metabolicznych!

Woda jest najzdrowszym napojem. Kojarzy się przede wszystkim ze zdrowym stylem życia jednak doceniana jest nie tylko przez osoby uprawiające sport czy szczególnie dbające o swoje zdrowie. Zwłaszcza w pandemii COVID-19 wiele mówiło się o roli wody w organizmie i tym, że odpowiedni poziom nawodnienia pozytywnie wpływa na odporność. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o wodę liczy się nie tylko jej ilość, ale także jakość.

Woda – dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?

Woda jest podstawowym składnikiem każdego żywego organizmu. Znajduje się w każdej komórce, tkance, narządzie. Bez niej nie mogłoby zachodzić wiele kluczowych procesów. Stanowi składnik płynów ustrojowych, które odpowiadają za transport tlenu, a także składników odżywczych i innych ważnych substancji.

Reguluje temperaturę ciała, odpowiada za wydalanie produktów przemiany materii i procesów trawienia, a także usuwanie toksyn z organizmu. Ochrania także m.in. mózg, gałkę oczną i rdzeń kręgowy.

Dlatego też należy dbać o odpowiednie nawadnianie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dorosły człowiek powinien wypijać dziennie ok. 1,5 litra wody. Ważne, by była ona jak najlepszej jakości. Na jej jakość wpływa z kolei wiele czynników. 

Ile może stać woda w butelce i czy woda w butelce może się zepsuć?

Warto zaznaczyć, że woda sama w sobie nie może się zepsuć. Dlaczego w takim razie na butelkach z wodą widoczna jest data przydatności do spożycia? Wszystko za sprawą plastikowych opakowań. Są to butelki jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego, które po pewnym czasie mogą ulegać zniszczeniu, a substancje wchodzące w ich skład mogą przedostawać się do wody.

Chodzi przede wszystkim o butelki wykonane z politereftalanu etylenu, czyli butelki PET. Tworzywo to po pewnym czasie może uwalniać do wody takie substancje jak ftalany czy antymon. Potencjalnie szkodliwy dla zdrowia jest także bisfenol A.

Ile z kolei może stać woda w butelce? Producenci wody w kilkunastolitrowych galonach informują, że po otwarciu baniaki muszą być opróżnione w przeciągu 72 godzin.

Co zamiast plastikowej butelki?

W dzisiejszych czasach nietrudno pozbyć się z otoczenia butelek plastikowych. Wszystko za sprawą filtrów do wody. Butelki filtrujące wielokrotnego użytku są bezpieczne, przechodzą szereg badań, a ich jakość nierzadko potwierdzona jest certyfikatami. Przystosowane są do wielokrotnego użytku i dają wysoki komfort użytkowania – możemy je napełniać do woli wodą z kranu! W użytku domowym świetnie z kolei sprawdzają się filtry przepływowe i popularne dzbanki filtrujące. Więcej informacji o butelkach filtrujących znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.