Zagrożenia w uprawach rzepaku
Chwasty mogą znacznie zmniejszyć nasze plony, występują one w różnych uprawach, także w popularnych w Polsce uprawach rzepaku.
Oczywiście ich występowanie może się nasilać w zależności od pogody, temperatury oraz wilgotności gleby. Niektóre rodzaje roślin niepożądanych wschodzą szybciej niż rośliny uprawne w okresie wiosennym. Jest to naturalnie niekorzystne, ponieważ może powodować konkurencję, jeżeli chodzi o światło słoneczne, wodę oraz składniki mineralne zawarte w glebie. Dlatego też poszukuje się skutecznych sposobów zwalczania chwastów w rzepaku.
W jaki sposób walczyć z chwastami i insektami?
Naturalnie można w tym celu wykorzystać herbicydy selektywne, są to środki ochrony roślin, które działają niekorzystnie na niektóre typy roślin, mogą działać także doglebowo, możemy w okresie wiosennym przed wschodem roślin wykonać opryski prewencyjne. Dzięki temu zatrzymamy rozwój roślin niepożądanych w naszych uprawach, rzepak będzie mógł wzrastać bez konkurencji. Naturalnie nie zawsze pierwszy oprysk będzie skuteczny, może on jedynie opóźnić wzrost chwastów, dlatego też w kolejnych miesiącach możemy powtarzać opryski. Naturalnie wówczas będą to opryski stosowane na liście, łodygi, czasem także mogą działać na układ korzenny.
Zagrożeniem w plantacji rzepaku może być także pojawienie się insektów, może być to słodyszek rzepakowy, który może być spotykany w różnych fazach rozwoju rośliny, przykładowo w czasie gdy rozwijają się pęki. Tego rodzaju małe owady mogą poczynić duże szkody, dlatego stosuje się specjalne insektycydy, które poprzez odpowiednie substancje aktywne będą skutecznie zwalczały szkodniki w rzepaku. Innym problemem może być chowacz brukwiaczek, jest to owad który również będzie niepożądany w naszych uprawach, jego obecność możemy zauważyć poprzez charakterystyczne otwory w liściach, jeżeli zauważymy występowanie insektów należy oczywiście podjąć odpowiednie środki. Chowacz brukwiaczek jest chrząszczem, który składa jaja w roślinach, pomimo, iż dorosłe chrząszcze nie czynią dużych szkód to małe larwy, które po pewnym czasie wydostają się z jaj mogą znacznie osłabić liście oraz łodygi.
Jeżeli nasze uprawy dotknięte zostały przez chwasty czy też insekty możemy poszukać skutecznych sposobów ich zwalczania. Na stronie https://miedzymiedzami.com/uprawy/rzepak, znajdziemy interesujące artykuły na temat zwalczania chwastów oraz insektów w uprawie rzepaku.