Oczyszczanie powietrza w okapach

W kuchni podczas gotowania powstaje wiele oparów, podczas gotowania obiadu, smażenia na patelni powstaje także duża ilość tłuszczu.

Dlatego też stosujemy okapy kuchenne, które będą miały za zadanie wyprowadzanie zanieczyszczenia na zewnątrz, lub też w będą to okapy wyposażone w specjalne pochłaniacze. Dzięki temu możemy oczyścić powietrze, dodatkowo także pozbyć się zapachów. W ten sposób tłuszcz nie będzie osądzał się na powierzchni ścian czy też mebli kuchennych, łatwiej będzie utrzymać pomieszczenie w czystości.

Oczyszczanie powietrza w okapach

Rodzaju filtrów w okapach kuchennych

W przypadku okapów najczęściej stosowany jest filtr ze specjalnej siatki, który wyłapuje tłuszcz, inne duże zanieczyszczenia, następnie powietrze wędruje do okapu i jest wyprowadzone na zewnątrz. Możemy zakupić także filtry węglowe, ich zadaniem będzie przykładowo pozbywanie się zapachów, jak również bardziej dokładne filtrowanie powietrza. Często producenci nie dołączają filtrów węglowych do okapów, powinniśmy dokupić je oddzielnie. Producenci w instrukcjach obsługi podają, jaki rodzaj filtra będzie pasował do naszego modelu. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaki wybrać, możemy także wybrać spośród wielu zamienników dostępnych na rynku. Oprócz filtrów węglowych dostępne są także specjalne filtry włókninowe, które możemy dociąć z dużego kawałka materiału, aby dodatkowo filtrować powietrze w naszym okapie.

Filtry węglowe powinniśmy wymieniać co kilka miesięcy, natomiast jeżeli zastosujemy filtr z fizeliny, wówczas należy wymieniać je częściej, przykładowo co kilka tygodni. Materiałów, które mogą być wykorzystane w przypadku filtrów, jest wiele. Należy jednak zwrócić uwagę, iż okap powinien posiadać odpowiedni ciąg, dlatego nie zawsze każdy rodzaj filtru, który dokupimy, będzie dobrze się sprawdzał. Szczególną uwagę na filtry powinniśmy zwrócić wówczas, gdy posiadamy okap w systemie zamkniętym, kiedy wszystkie zanieczyszczenia powinny zostać usunięte za pomocą filtrów.

Dostępne są filtry różnego typu, filtry kasetowe, okrągłe oraz prostokątne zależności od producenta i modelu okapu. Możemy przykładowo zakupić filtry do okapów Juno, znajdziemy filtry oryginalne, jak również różnego rodzaju zamienniki. Dzięki temu możemy skutecznie oczyszczać powietrze w naszej kuchni, pozbyć się nie tylko tłuszczu, ale także nieprzyjemnych zapachów.