Czy trzeba zatrudnić prawnika do pomocy przy sporządzaniu umowy?
Sporządzanie i weryfikacja umów może być dość skomplikowanym procesem, zwłaszcza gdy umowa obejmuje złożone czy niezrozumiałe dla nas kwestie.
Dlatego warto podczas sporządzania i weryfikowania zgodności umowy można zatrudnić prawnika, który zna się na tego typu kontraktach, aby uzyskać jego pomoc i fachową poradę. Podczas przeglądu umowy prawnik będzie szukał pewnych elementów, na przykład czy umowa jest jasno napisana i zawiera jednoznaczne warunki, zawiera prosty język lub definiuje żargon techniczny i czy jest zgodna z prawem. Pełnomocnik może także zapewnić, że strona rozumie wszystkie swoje obowiązki i zobowiązania wynikające z umowy, a także może zmienić lub zmodyfikować postanowienia, których strona nie zamierzała zawrzeć w umowie. Zatrudnienie prawnika do sporządzenia lub przejrzenia umowy ma kilka zalet. Przede wszystkim skorzystanie z pomocy prawnej zapobiegnie przyszłym naruszeniom umów i powstaniu niepotrzebnych sporów prawnych czy konfliktów biznesowych.
Zapobiega to również zawarciu nielegalnej, niekorzystnej lub możliwej do unieważnienia umowy, która nie będzie dla naszego przedsiębiorstwa odpowiednia.
Przede wszystkim prawnik po przejrzeniu umowy powinien odpowiednio wyjaśnić nam wszelkie obowiązki i warunki umowy, których musi przestrzegać każda ze stron, które taką umowę podpisują. Prawnik może zapewnić, że wszystkie warunki umowy są zgodne z zamierzeniami obu stron, może nam również zasugerować włączenie do umowy dodatkowych warunków, które strona mogła pominąć i które mogłyby być dla nas korzystne. Ponadto prawnik może pomóc w sporządzeniu jasnej i jednoznacznej umowy, może wyjaśnić wszelkie niezrozumiałe warunki i może odpowiedzieć na wszelkie pytania, które mogą pojawić się podczas procesu sporządzania i weryfikacji umowy. Wreszcie, jeśli powstanie spór dotyczący umowy lub jeśli chcesz podjąć działania przeciwko stronie, która narusza umowę, obsługa prawna firm może zapewnić reprezentację w sądzie w tej sprawie lub może pomóc w rozwiązaniu problemu poza salą sądową, przykładowo podczas mediacji.