Kiedy lekarz może zlecić rezonans magnetyczny?

W wielu sytuacjach lekarz może zlecić wykonanie szczegółowych badań obrazowych pacjenta, takich jak rezonans magnetyczny.

W zależności od objawów, rezonans magnetyczny zeskanuje określoną część ciała, aby zdiagnozować guzy, nieprawidłowości w sercu lub płucach, urazy, problemy z kręgosłupem lub z dyskiem, problemy z żyłami lub tętnicami, nieprawidłowości w mózgu, problemy z przewodem pokarmowym, choroby kości i stawów.

Kiedy lekarz może zlecić rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie

Rezonans magnetyczny pozwala lekarzowi dokładnie przyjrzeć się narządom, kościom, stawom i tkankom miękkim pacjenta bez konieczności stosowania badań inwazyjnych. Lekarz może również zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego z kontrastem. Oznacza to, że środek kontrastowy (barwnik) zostanie wstrzyknięty dożylnie do twojego ciała tuż przed skanowaniem, lub zostaniesz poproszony o jego wypicie. Kontrast poprawi jakość obrazów, a w niektórych przypadkach może pokazać więcej szczegółów, które lekarz chce obejrzeć.

Podczas badania rezonansem magnetycznym nie można nosić biżuterii ani mieć na ciele jakiegokolwiek metalu, przykładowo na ubraniach. Dodatkowo, jeśli masz metal w swoim ciele, jak implant, metalowe mosty dentystyczne, sztuczne stawy, rozrusznik czy zastawki serca, śruby w kości, zacisk tętniaka czy nieusunięty odłamek, nie możesz wykonać rezonansu magnetycznego. Produkty te często zawierają metal na bazie żelaza i mogą zostać wyciągnięte z ciała przez magnesy w rezonansie. Jeśli masz implanty wykonane z tytanu, możesz wykonać rezonans magnetyczny.

Czynniki ryzyka, które mogą uniemożliwić wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, staną się również istotnymi kryteriami, gdy lekarz wybierze odpowiedni rodzaj badania. Informacje na temat tego badania znajdziesz na stronie https://www.medflow.pl/rezonans-magnetyczny/. Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Jedynym wyzwaniem, zwłaszcza dla dzieci, będzie leżenie całkowicie nieruchomo, ponieważ każdy ruch może spowodować rozmycie obrazu, tak jak w przypadku typowego aparatu. Ilość czasu na skanowanie będzie się różnić w zależności od tego, co lekarz chce zobaczyć. Zwykle badanie rezonansem magnetycznym trwa od 15 minut do godziny.